Herkese implant uygulanabilir mi?

Herkese implant uygulanabilir mi?

Herkese maalesef  implant yapılamamaktadır. İmplant için genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Şeker hastalığı veya fibröz displazi vb. hastalıklara sahip olan hastalara, kemikleri yeterli dahi olsa implant uygulamak sakıncalıdır. Sistemik sağlık ve implant ile birebir ilişkilidir.

İmplant uygulaması için diğer gerekliliklerin başında, çene kemiğinin yeterliliği gelir. Çene kemiğinin hacminin, uygulayacağımız implantın optimum çap ve boyu için uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple çene kemiği çekim sonrasında hızla rezorbe olacağından (eriyeceğinden) ötürü mümkün olan en kısa sürede implant yerleştirilerek kemik korunmalıdır.

Çene kemiğimizin bize kalınlık ve yükseklik olarak yeterli olmadığı durumlarda kemik augmentasyonu işlemleri uygulayarak implant uygulayabilmektesiniz. Kemik augmentasyonu işlemi, ya hastanın kendi vücudundan alınan, yada dışarıdan alınan kemik tozları ile eksikliğin olduğu alanlarda, kemiği oluşturmamızı sağlayan bir işlemdir. Böylece eksiklik giderilip implant yerleştirmek mümkün olacaktır. Ama sistemik hastalıkları çözmek, kemik yapısındaki bozukluğu düzeltmek kadar kolay olmamaktadır.

İmplant operasyonu sonrasında yapılması gerekenler